Predĺženie núdzového stavu

Predĺženie núdzového stavu 1

*na základe uznesenia Vlády SR č. 77 zo dňa 05.02.2021 sa predlžuje na obdobie 40 dní na celom území SR NÚDZOVÝ STAV s účinnosťou od 08.02.2021.

Epidemiologická situácia v okrese Dunajská  Streda je naďalej vážna.

Podľa najnovších údajov od MZ SR sme na 1. mieste z 28 kritických okresov v SR, čo sa týka 7 dňovej incidencie, ktorá sa zvýšila v prípade nášho okresu o 34% oproti predchádzajúcemu obdobiu. Podľa COVID automatu pre územie nášho okresu platí III. stupeň varovania  - stupeň 6 podľa hodnotenia nášho úradu.

V posledných dvoch týždňoch sme zaevidovali 2942 prípadov ochorenia COVID – 19, čo je 695 prípadov viac, ako za predchádzajúce obdobie. Všetky prípady z celoplošných testovania sme ešte nestihli spracovať (neustále zvyšujúci sa trend).

Z 2942 zaevidovaných prípadov  1090 ochorení bolo potvrdených PCR testom  a 1852 Ag testom.

Evidujeme šírenie hlavne v rodinách, vykazujeme 91 rodinných epidémií, ako aj v kolektívoch na pracoviskách.

Evidujeme  epidemický výskyt v Komunitnom centre na Kračanskej ceste v meste Dunajská Streda – 29.1.2021 boli obyvatelia komunitného centra testovaní PCR testami, na testovaní sa zúčastnilo 164 osôb, 55 osôb malo pozitívny výsledok testu. Karanténa komunitného centra bola predĺžená do 8.2.2021 (Komunitné centum môžu opustiť osoby, ktoré boli pozitívne testované Ag testami 23.1.2021 na celopošnom testovaní a obyvatelia centra, ktorí disponujú potvrdením o prekonaní ochorenia COVID – 19 v posledných 3 mesiacoch).

Epidemický výskyt ochorenia COVID – 19 evidujeme aj v zdravotníckom zariadení Vitalia Lehnice v časti Zriadenie ošetrovateľskej starostlivosti. Z 116 exponovaných – ochorelo 16 osôb – 15 klientov a 1 personál. Plánujeme testovať v zariadení 8.2.2021.

V obci Vrakúň vo firme Catwalk evidujem epidémiu – 42 zamestnancov závodu 14 zamestnancov. Po výskyte prvého ochorenia  sa vedenie firmy rozhodlo pozastaviť prevádzku, pričom zamestnanci  išli do karantény.

Obec Topoľníky po  plošnom testovaní 30.1.2021 a 31.1.2021 hlásil zvýšený výskyt ochorenia COVID – 19 u obyvateľov osady Jánoštelek.  Z približne 100 obyvateľov osady bolo pozitívne testovaných na celoplošnom testovaní 20 osôb.

RÚVZ vydalo vyhlášku, ktorou boli nariadené opatrenia pri ohrození verejného zdravia pre obec Topoľníky. Pretestovanie obyvateľov osady Jánoštelek a susednej osady Jánoštelek - most  sa uskutoční dnes 5.2.2021 v spolupráci RÚVZ  DS, obce Topoľníky  a  za asistencie  príslušníkov policajného zboru.

Pri zhodnotení celkovej epidemiologickej situácii sme dospeli k záveru, že plánované otváranie škôl a predškolských zariadení by mohlo viesť ku zhoršeniu už existujúcej vážnej epidemiologickej situácie v okrese Dunajská Streda.

Ing. Rozália Robotková

RUVZ Dunajská Streda